Cicatrici provocate de arsuri

Orice procedura care presupune reconstructia sau modificarea aspectului sau formei unei parti a corpului
Oana02
Mesaje: 9
Membru din: 27 Oct 2016, 09:53

Cicatrici provocate de arsuri

Mesajde Oana02 » 04 Noi 2016, 15:31

Buna, numele meu este Madalina si am 26 de ani. La varsta de 10 ani m-am oparit cu apa fierbinte, iar in urma acestei arsuri mi-au ramas niste cicatrici pe umeri, piept si aproximativ 50% pe bratul stang. Pe antebrat nu sunt foarte evidente, insa celelalte da. Eram si pe fata oparita, insa nu mi-au ramas cicatrici din fericire. Cu timpul m-am obisnuit cu ele, insa de multe ori ma deranjeaza. Vara cand sunt cu tricou si oricum nu se vad decat cele de pe mana, care de asemenea acelea nu sunt foarte evidente, tot ma deranjeaza deoarece multa lume si tineri de varsta mea se uita la ele, si nu te simti prea bine, si chiar am impresia ca ma evita, uneori incerc chiar sa ma ascund.
Va rog sa imi dati un sfat ce s-ar putea face in privinta lor.
Va multumesc mult

viorel76
Mesaje: 2
Membru din: 07 Noi 2016, 09:05

Re: Cicatrici provocate de arsuri

Mesajde viorel76 » 07 Noi 2016, 13:43

In cazul fericit in care leziunea nu este profunda, se poate indaparta superficial, de obicei cu ajutorul Laser-ului, urmand ca mai apoi sa se vindece singura. 50% din brat este insa o suprafata importanta. Trebuie sa cereti un consult unei clinici de specialitate.

Înapoi la “Chirurgie estetica, plastica si reconstructiva”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori