Ce e de facut?

Boli care afecteaza sistemul neurologic precum migrene, cefalee, nevralgii, paralizii, dementa, scleroza multipla, epilepsie etc.
Oana02
Mesaje: 9
Membru din: 27 Oct 2016, 09:53

Ce e de facut?

Mesajde Oana02 » 04 Noi 2016, 14:43

Buna-ziua!
Am fost diagnosticata acum 4 ani cu microadenom hipofizar dupa multe consultatii la psihiatru ,la cardiolog,la ginecolog,la endo etc in urma efectuarii unor analize hormonale( PROLACTINA MARE) si RM hipofiza.Am urmat tratament cu dostinex,prolactina a devenit normala ,dar microadenomul a ramas tot acolo.In timp s-a schimbat simptomatologia si la un alt RM de control mi-a spus dr.ca microadenomul e mai mic ,dar exista niste leziuni milimetrice hiperintense T2 si Flair localizate in substanta alba supratentoriala.Am fost la neurolog si m-a trimis sa fac o serie de investigatii de laborator.Mi-a iesit borelia IgM pozitiv. Am fost internata in SP.de BOLI INFECTIOASE-CLUJ,mi s-au repetat analizele ,am asteptat 2 sapt rezultatul si mi s-a spus ca este Borelia negativ.
Eu uneori ma simt ca naiba, ametesc foarte tare,uneori mi se face rau,parca plutesc si daca ma misc acolo unde sunt pic,uneori ma dor ochii groaznic,am fost la ofta cind s-a intimplat si mi-a zis migrena oftalmica. De o perioada parca plutesc,imi fac munca cu incetinitorul pentru ca nu mi-e bine,sunt foarte obosita si ma doare capul foarte des ,mai ales in zona cefei. Mi-am repetat RM :
RM craniu evidentiaza supratentorial aprox.16 leziuni in hipersemnalT2 si FLAIR si izosemnal T1 cu localizare cortico-subcorticala si dimensiuni de pina la 4,5 mm,nu se constata priza de contrast.
RM hipofiza evidentiaza un nodul la nivelul la nivelul lobului stg in izosemnal T1 si hiposemnal accentuat T2,cu dimensiuni de aprox 9,2/10mm,hipocaptant post administrare de contrast.
Am indraznit sa va scriu deoarece eu nu ma simt bine si endocrinologul spune ca nu e de la microadenom,iar neurologul ca nu este corelare clinica pt SM.Ce sa fac?Daca simptomele se vor agrava?Am un baietel de 1,6 luni dupa 8 ani de incercari si vreau sa stiu ce e de facut ?Sa mai repet ceva?Sa ma feresc de ceva?Sa nu bag in seama?E pe baza psihica?
Va multumesc!

Înapoi la “Neurologie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator